پنج شنبه ١٠ آذر ١٤٠١ - 

منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 17098
 بازدید امروز : 105
 کل بازدید : 5624519
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 3.16
 
صفحه اصلي > درباره دانشکده 
 
 

تاريخچه دانشكده بهداشت

در سال 1351 دانشکده بهداشت فعلی تحت عنوان انستيتو عالي علوم بيمارستاني  تاسيس و نام آن در سال 1358 به مجتمع علوم پيراپزشكي تغيير يافت.  در سال 1369 با تفكيك دانشكده هاي مجتمع علوم پيراپزشكي، دانشكده بهداشت شكل گرفت. و با دوره هاي كارداني و كارشناسي ناپيوسته بهداشت حرفهاي، بهداشت عمومي و بهداشت محيط فعاليت خود را به عنوان يك دانشكده مستقل شروع نمود. 

در سال 1382 دانشكده كه تا آن زمان در خيابان استاد نجات‌الهي قرار داشت به محل سابق دانشكده پزشكي واقع در دانشگاه شهيد بهشتي (محل فعلي) انتقال يافت. در طی این سالها کلیه اعضاء هيئت علمي و مسئولین دانشکده گام‌هاي بلندی در جهت رشد و ارتقای سطح آموزشی دانشکده برداشتهاند.

انتقال دانشكده به محل فعلي دو فرصت بسيار مغتنم را به همراه داشت: اول، قرار گرفتن در كنار ستاد دانشگاه متبوع و در جوار دانشكده‌هاي پزشكي و دندانپزشكي و دوّم فضاي كافي براي راه‌اندازي آزمايشگاه‌ها، دائر كردن كلاس‌ها و استقرار اعضاء هيئت علمي به طوري كه به ياري خداوند منان يكي از آرزوهاي ديرينه اعضاء هيئت علمي و مسئولين دانشكده يعني تاسيس رشته‌هاي تحصيلات تكميلي با اخذ مجوز راه‌اندازي ارشد بهداشت حرفه‌اي تحقق يافت و به طور همزمان،‌ آرزوي ديرينه دانشگاه متبوع مبني بر راه‌اندازي دوره‌هاي عالي بهداشت عممومي (MPH) نيز تحقق پيدا كرد و به سرعت، توسعه يافت و در سال‌هاي بعد نيز در سايه حمايت‌هاي مديريت محترم وقت دانشگاه، علاوه بر پذيرش دانشجو در مقاطع كارشناسي ناپيوسته، كارشناسي پيوسته و دوره هاي كارشناسي ارشد بهداشت حرفهاي، كارشناسي ارشد مهندسي بهداشت محيط، آموزش بهداشت و اپيدميولوژي نيز در دانشكده راه اندازي شد و پذيرش دانشجو در مقطع دكتري تخصصي (PhD) در سال 1386 با دوره دستياري اپيدميولوژي شروع و در سال 1387 پذيرش دانشجوي PhD اين رشته انجام گرفت. در سال 1388با عنايت خداوند، مقطع  PhDدر رشته آموزش بهداشت نيز راه اندازي شد. همچنين مستندات لازم جهت راه اندازي اين مقطع در رشته هاي بهداشت حرفهاي و مهندسي بهداشت محيط نيز از طريق دانشگاه به وزارت متبوع ارسال شده است. كه به ياري خداوند منان، بزودي پذيرش دانشجو در اين دورهها نيز ميسر خواهد گرديد.

دورههاي MPH براي پزشكان، دندانپزشكان و ساير مديران بهداشتي ـ درماني دانشگاه‌ها به منظور توانمندازي آنان در گرايش هاي مختلف در سال 1383، تاسيس گرديد و دستياران دوره‌هاي تخصصي بيماري‌هاي عفوني و پزشكي اجتماعي كه به مدت چندين سال و تا سال 1382 يكسال از دوره تخصصي خود را با عنوان MPH تخصصي در دانشگاه علوم پزشكي تهران مي‌گذراندند از آغاز سال تحصيلي 84-1383 اين دوره‌ها را به طور كامل در دانشكده بهداشت دانشگاه متبوع، گذراندند و نه تنها نياز دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي به ساير دانشگاه‌ها كاملا مرتفع شد بلكه نياز به توانمندسازي نيروهاي شاغل در بسياري از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور، سازمان انتقال خون ايران، بهداري نيروهاي انتظامي، بسيج جامعه‌ پزشكي . . . و هلال احمر جمهوري اسلامي را نيز مرتفع نمود كه تا زمان حال (سال 1389) نيز ادامه داشته و رو به توسعه مي‌باشد.

دانشكده بهداشت در حال حاضر داراي پنج گروه آموزشي بوده كه شامل گروه بهداشت حرفه‌اي، بهداشت عمومي، بهداشت محيط، بهداشت خانواده و اپيدميولوژي ميباشد و در مقاطع مختلف كارشناسي، كارشناسي ارشد و PhD و نيز دوره‌هاي عالي بهداشت عمومي (MPH) مديران، پودماني بهداشت محيط و سوانح و بلايا با پذيرش دانشجو در دوره‌هاي مختلف فعال ميباشد.

دانشكده بهداشت از 2 ساختمان مجزا تشكيل شده كه در ساختمان شماره 1 حوزه رياست، معاونت آموزشي، مديريت پژوهشي، گروه اپيدميولوژي، امور اداري، كلاسهاي دوره MPH و ساير دوره‌هاي تحصيلات تكميلي، كتابخانه، سايت و كارگاه‌هاي رايانه، سالن شهيد خوراكيان، آزمايشگاههاي بهداشت حرفه‌اي و بهداشت محيط واقع شده و در ساختمان شماره 2 اتاق‌هاي اعضاء هيئت علمي، كلاسها، تالار شهيد رحيمي، آمفي تئاتر، آزمايشگاه و كارگاه هاي  بهداشت عمومي و محيط واقع گرديده است. و با تمامي توان و امكانات در خدمت بيش از ششصد دانشجو و فراگير ميباشد.

دانشكده بهداشت مصمم است با توسعه فعاليتهاي آموزشي، پژوهشي و خدماتي خود در طي دهه آينده به موفقيتهايي چون مشاركت فعال در توليد علم و پژوهش در علوم بهداشتي، تربيت نيروي انساني كارآمد و سرآمد آموزش علوم پزشكي در سطح كشور و مطرح در منطقه مديترانه شرقي قرار گيرد و خردمنداني را تحويل ايران اسلامي دهد كه در پيشگاه الهي با شايستگي هرچه تمامتر و در خور شان و مقام شامخ ملت شريف و خداجوي ايران و جامعه جهاني، اهداف مقدس جمهوري اسلامي را در سنگرهاي آموزشي، پژوهشي و مديريتي، تحقق بخشند. انشاالله.

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی،درمانی شهید بهشتی
دانشکده بهداشت و ایمنی

آدرس:تهران-بزرگراه شهید چمران-  ميدان شهيد شهرياري -بلوار دانشجو 
تلفن :1- 22432040- 021

پست الکترونیک ::Sphs@sbmu.ac.ir
 کد پستی 5511-198353

phs_sbmuniversity@