طرح تاسیس یک مجتمع پیراپزشکی بنام ” انستیتو عالی علوم بیمارستانی ” که یک موسسه آموزشی غیر انتفاعی بوده توسط خانم دکتر معصومه منتخب الایاله در سال 1347 ه.ش. پی ریزی گردید. سپس در دی ماه سال 1349 ه.ش. با تشکیل گروهی به نام هیات موسس، طرح توجیهی به شورای گسترش وزارت علوم و آموزش عالی تسلیم نموده شد و در هفتاد و ششمین جلسه مورخه 1351/1/29 و هفتاد و هفتمین جلسه مورخ  1351/3/2 شورای گسترش آموزش عالی به تصویب نهایی رسید. در تاریخ 1351/6/8 اجازه تاسیس انستیتو و پذیرش 340 دانشجو ابلاغ گردید و انستیتو در مهر ماه 1351 فعالیت علمی خود را در 6 رشته به شرح زیر آغاز نمود:

بهداشت مدارس، بهداشت صنعتی، پرستاری و علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی و تکنسین رادیولوژی و نگهدارنده مدارک پزشکی درمقطع کاردانی .

 

انستیتو در سال 1358 با چند موسسه دیگر ادغام و به نام ”مجتمع علوم پیراپزشکی“ تغیر نام یافت. در پی جدا شدن دانشگاه های علوم پزشکی از دانشگاه های وزارت علوم در سال 1364 (با تصویب قانون تاسیس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب 1364/7/9، ماده14 و آیین نامه اجرایی 1364/12/1 این قانون که دانشگاه های علوم پزشکی از وزارت علوم جدا شدند) مجتمع علوم پیراپزشکی به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی ملحق شد.

 

در سال 1369 ”دانشکده بهداشت“ با دو گروه بهداشت حرفه ای و بهداشت عمومی در محل قبلی خود در خیابان اراک از دانشکده پیراپزشکی منفک و تاسیس شد، و در همان سال مجوز تاسیس گروه بهداشت محیط را نیز در مقطع کاردانی دریافت کرد. در سال 1382 دانشکده به محل فعلی، در پردیس دانشگاه شهید بهشتی واقع در محله ولنجک انتقال یافت. دانشکده در سال 1383 اولین مجوز پذیرش دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای و همچنین دوره های MPH   را اخذ نمود و اولین پذیرش دانشجو در مقطع دکترای تخصصی (Ph.D) نیز در سال 1386 و در رشته اپیدمیولوژی صورت پذیرفت.

 

 

از سوی دیگر در سال 1354 دانشکده ای تحت عنوان ”مدرسه عالی حفاظت و بهداشت کار“ تاسیس و با یک رشته تحصیلی شروع به کار نمود، (از ابتدای تاسیس مدرسه عالی تا سال 1386 دانشکده زیر مجموعه وزارت کار و امور اجتماعی بوده و ساختمان دانشکده از ابتدا در خیابان پارک وی و سپس یافت آباد و بعد به حکیمیه تهرانپارس انتقال یافت).

 در سال 1362 با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در رشته های بهداشت حرفه ای و ایمنی صنعتی (کاردانی) ادامه کار داد و در سال 1363 در رشته بهداشت حرفه ای در مقطع کارشناسی دانشجو پذیرفت؛ در سال 1368 به ”دانشکده حفاظت و بهداشت کار“ تغییر نام یافت.

 

 در آبان ماه سال 1386 براساس توافق وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با تایید شورای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان جدید ”دانشکده سلامت ایمنی و محیط زیست“ به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پیوست که تا آن زمان در مقطع دکتری تخصصی در رشته سلامت در بلایا و فوریت ها و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های ارگونومی، مهندسی ایمنی صنعتی، سلامت ایمنی و محیط زیست (HSE) و در مقطع کارشناسی در رشته های بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای دانشجو می پذیرفت.

 

  

دانشکده بهداشت و ایمنی-1397

 تولدی در دل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

به استناد رای صادره در دویست و شصت و هشتمین جلسه شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی مورخ 1397/5/28 با ادغام دانشکده های  بهداشت  و  سلامت ایمنی و محیط زیست  با نام جدید  دانشکده بهداشت و ایمنی  موافقت  به عمل آمده و این دو دانشکده با نام جدید و واحد در یک مکان مشترک (انتقال دانشکده سلامت ایمنی و محیط زیست به محل دانشکده بهداشت در محله اوین) کنار هم به هدف اصلی خود با اراده ای محکم و تلاشی مضاعف ادامه مسیر داده و می دهند.

 


 

 

×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

متن استاتیک شماره 39 موجود نیست