پنج شنبه ١٠ آذر ١٤٠١ - 

منو اصلی
تقویم
 
 

تاریخچه دانشکده بهداشت و ایمنی

طرح تاسیس یک مجتمع پیراپزشکی بنام "انستیتو عالی علوم بیمارستانی" که یک موسسه آموزشی غیر انتفاعی بوده توسط خانم دکتر معصومه منتخب الایاله در سال 1347  پی­ ریزی گردید. سپس در دی ماه سال 1349 با تشکیل گروهی به نام هیات موسس، طرح توجیهی به شورای گسترش وزارت علوم و آموزش عالی تسلیم نموده شد و در هفتاد و ششمین جلسه مورخه 1351/1/29 و هفتاد و هفتمین جلسه مورخ 1351/2/3شورای گسترش آموزش عالی به تصویب نهایی رسید. در تاریخ 1351/6/8 اجازه تاسیس انستیتو و پذیرش 340 دانشجو ابلاغ گردید و انستیتو در مهر ماه 1351 فعالیت علمی خود را در 6 رشته به شرح زیر آغاز نمود:"بهداشت مدارس، بهداشت صنعتی، پرستاری و علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی و تکنسین رادیولوژی و نگهدارنده مدارک پزشکی درمقطع کاردانی".

انستیتو در سال 1358 با چند موسسه دیگر ادغام و به نام "مجتمع علوم پیراپزشکی" تغیر نام یافت. در پی جدا شدن دانشگاه­های علوم پزشکی از دانشگاه های وزارت علوم در سال 1364 مجتمع علوم پیراپزشکی به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی ملحق شد. در سال 1369 "دانشکده بهداشت" با دو گروه بهداشت حرفه­ ای و بهداشت عمومی در محل قبلی خود در خیابان اراک از دانشکده پیراپزشکی منفک و تاسیس شد، و در همان سال مجوز تاسیس گروه بهداشت محیط را نیز در مقطع کاردانی دریافت کرد. در سال 1382 دانشکده به محل فعلی، در پردیس دانشگاه شهید بهشتی واقع در محله ولنجک انتقال یافت. دانشکده در سال 1383 اولین مجوز پذیرش دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای و همچنین دوره­های MPH  را اخذ نمود و اولین پذیرش دانشجو در مقطع دکترای تخصصی (Ph.D) نیز در سال 1386 و در رشته اپیدمیولوژی صورت پذیرفت.

از سوی دیگر در سال 1354 دانشکده­ای تحت عنوان "مدرسه عالی حفاظت و بهداشت کار" تاسیس و با یک رشته تحصیلی شروع به کار نمود، (از ابتدای تاسیس مدرسه عالی تا سال 1386 دانشکده زیر مجموعه وزارت کار و امور اجتماعی بوده و ساختمان دانشکده از ابتدا در خیابان پارک وی و سپس یافت آباد و بعد به حکیمیه تهرانپارس انتقال یافت). در سال 1362 با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در رشته­ های بهداشت حرفه­ای و ایمنی صنعتی (کاردانی) ادامه کار داد و در سال 1363 در رشته بهداشت حرفه­ ای در مقطع کارشناسی دانشجو پذیرفت؛ در سال 1368 به "دانشکده حفاظت و بهداشت کار" تغییر نام یافت، در آبان ماه سال 1386 براساس توافق وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با تایید شورای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان جدید "دانشکده سلامت ایمنی و محیط زیست" به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پیوست که تا آن زمان در مقطع دکتری تخصصی در رشته سلامت در بلایا و فوریت ها و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ­های ارگونومی، مهندسی ایمنی صنعتی، سلامت ایمنی و محیط زیست (HSE) و در مقطع کارشناسی در رشته­های بهداشت محیط و بهداشت حرفه­ای دانشجو می­پذیرفت.

 * دانشکده بهداشت و ایمنی

به استناد رای صادره در دویست و شصت و هشتمین جلسه شورای گسترش دانشگاه­های علوم پزشکی مورخ 28/5/1397 با ادغام دانشکده­های "بهداشت" و "سلامت ایمنی و محیط زیست" و با نام جدید "دانشکده بهداشت و ایمنی" موافقت  به عمل آمد.

   

پیشنهادات

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 80
 بازدید امروز : 59
 کل بازدید : 5624473
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.97
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی،درمانی شهید بهشتی
دانشکده بهداشت و ایمنی

آدرس:تهران-بزرگراه شهید چمران-  ميدان شهيد شهرياري -بلوار دانشجو 
تلفن :1- 22432040- 021

پست الکترونیک ::Sphs@sbmu.ac.ir
 کد پستی 5511-198353

phs_sbmuniversity@

 

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.