شنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠٠ - 

گروه آموزشی

سلامت، ایمنی و محیط زیست

گروه آموزشی سلامت، ایمنی و محیط زیست

دانشکده بهداشت و ایمنی

گروه آموزشی سلامت، ایمنی و محیط زیست

(HSE)

منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7360
 بازدید امروز : 778
 کل بازدید : 4700751
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 3.01
 
 
 

تاریخچه تأسیس رشته و گروه سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE)

امروزه استفاده از سيستم‌ها و استانداردهاي مديريتي در بسياري از سازمانها و صنايع، يك فرآيند مستمر و استراتژيك محسوب مي‌شود و آن را لازمه تغيير، بهبود و تعالي سازمان در راستاي اهداف كسب و كار و موفقيت‌هاي تجاري مي‌دانند. يك اصل مهم در هر سازمان پويا و سرآمد، يكپارچه‌سازي و هماهنگي بيشتر است. هيچ سازماني نمي‌تواند با استفاده از نظام‌هاي مديريتي مستقل و مجزا موفق باشد، زيرا در این صورت، تقابل بجاي تعامل و افزايش هزينه‌ها و فعاليت‌هاي موازي و تكراري بجاي مفاهيم بهره‌وري قرار می‌گیرد، صنايع، شركت‌ها و سازمان‌ها با اهداف متعدد روبرو مي‌شوند و این وضعیت مديريت‌هاي مياني و عالي را دچار سردرگمي اساسي مي‌‌نمايد. هدف اساسي و پايه‌اي سيستم مديريت سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE – MS) يكپارچه‌سازي است. اين يكپارچه‌سازي به گونه‌اي است كه كليه مولفه هاي مديريتي، اجتماعي، اقتصادي، سلامت، ايمني و زيست محيطي در يك زمان روي هر يك از فرآيندها شناسايي، تعريف و اعمال مي‌گردد. سيستم مديريت سلامت، ايمني و محيط‌زيست نظامي هدفمند، سازماندهي شده و با برنامه‌ريزي خاص است كه با تهيه دستورالعمل، روش‌هاي اجرايي، استانداردها و مقررات جاري استقرار يافته، مورد بازنگري قرار مي‌گيرد و در مقاطع زماني مختلف قابليت اصلاح و به ‌روزرساني را دارد.

با توجه به نیاز روزافزون صنایع و سازمانهای مختلف کشور به نیروی انسانی متخصص جهت استقرار و ارتقاء مدیریت سلامت، ایمنی و محیط‌زیست، در سال 1386 فرم تقاضا براي تأسيس رشته تحصيلي مدیریت سلامت، ايمني و محيط زيست ‌در مقطع كارشناسي ارشد تكميل و به همراه برنامه دروس و مستندات ذيربط طي نامه شماره 864771-100 مورخ 1386/12/5 به رياست محترم دانشگاه ارسال گرديد.  موضوع در شوراي محترم آموزشي دانشگاه مطرح و پس از تصويب، به شوراي محترم دانشگاه ارائه گرديد و در جلسه مورخ 1386/12/7 شوراي محترم دانشگاه نيز با راه‌اندازي رشته مذكور موافقت بعمل آمد.  سپس برنامه پيشنهادي منضم به فرم‌هاي تكميل شده تقاضاي راه‌اندازي طي نامه شماره 17534/آ مورخ 1386/12/27 معاون محترم آموزشي دانشگاه به مدير كل محترم دفتر گسترش و ارزيابي آموزش پزشكي و دبير شورايعالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي وزارت بهداشت، درمان و  آموزش پزشكي ارسال گرديد.

پس از آن با پيگيري‌ها و برگزاري جلسات متعدد در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دانشگاه نهايتاً مديركل محترم دفتر گسترش و ارزيابي آموزش پزشكي و دبير شورايعالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي وزارت بهداشت،

درمان و آموزش پزشكي طي نامه شماره 16/4202/آ مورخ 1388/1/15 از مسئولين محترم دانشكده جهت بررسي و دفاع از ضرورت رشته و برنامه آموزشي مربوطه در بيست و ششمين جلسه شوراي معين شورايعالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي مورخ 1388/1/23 دعوت بعمل آمد. در نهایت، برنامه آموزشي رشته فوق بر اساس نامه شماره 16/263792/آ مورخ 1389/7/11 در پنجاه و يكمين جلسه شوراي معين شورايعالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي مورخ 1389/7/18 مطرح گرديد.

در ادامه پيگيريهاي مستمر، جلسه‌اي بر اساس نامه شماره 306/5570 مورخ 1390/3/3 در شوراي عالي برنامه‌ريزي تشكيل و مورد تصويب نهايي قرار گرفت. اين برنامه طي نامه‌هاي شماره 2410 مورخ 1390/10/25 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و نيز شماره 301/16254 مورخ 1390/11/9 توسط مدير محترم امور آموزش و تحصيلات تكميلي دانشگاه ابلاغ گرديد. پس از به ثمر رسیدن تلاشهای دانشکده در تأسیس رشته مدیریت سلامت، ایمنی و محیط‌زیست، براي اولين‌بار در سطح كشور دانشكده از مهرماه 1392 اقدام به پذيرش دانشجو در اين رشته نمود. در ابتدا رشته مدیریت سلامت، ایمنی و محیط‌زیست زیر نظر گروه علوم بهداشتی اداره می‌شد، اما در ادامه در سال 1394 گروه سلامت، ایمنی و محیط‌زیست (HSE) با ترکیبی از برخی اعضای هیات علمی گروههای علوم بهداشتی و علوم پایه دانشکده و جذب اعضای هیات علمی جدید تأسیس شد و آغاز به فعالیت نمود.

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشــتی
دانشکده بهداشت و ایمنی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران- میدان شهید شهریاری- بلوار دانشجو- دانشکده بهداشت و ایمنی
phs_sbmuniversity@
تلفن : 1-22432040- 021
پست الکترونیک :
Sphs@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.
عنوان