پنج شنبه ١٠ آذر ١٤٠١ - 

گروه آموزشی

سلامت در بلایا و فوریت ها

گروه آموزشی سلامت در بلایا و فوریت ها

دانشکده بهداشت و ایمنی

گروه آموزشی سلامت در بلایا و فوریت ها

گروه آموزشی سلامت در بلایا و فوریت ها

دانشکده بهداشت و ایمنی

 
منو اصلی
 
 
 

معرفی گروه

در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی طي نامه شماره 315 / 90146- 311 مورخ 24/1/1390 فرم تقاضاي تاسيس رشته و تمامي مستندات مربوطه جهت بررسي و تصويب به معاونت محترم آموزشي دانشگاه ارسال گرديد و پس از پيگيري‌هاي مستمر نهايتا به استناد راي صادره در دويست و يكمين جلسه شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علوم پزشكي مورخ 20/10/1391با راه‌اندازي اين رشته موافقت به عمل آمد. گروه سلامت در بلایا و فوریت ها در این دانشگاه از سال 1391 با پذیرش سه دانشجوی دکترای تخصصی در دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست سابق آغاز به کار نموده است. این دپارتمان، جزء معدود گروه های سلامت در بلایا و فوریت هاست که تشکیلات مصوب سازمانی شامل عضو هیئت علمی و کارشناس گروه را دارا می باشد. پس از آن نیز هرساله براساس موافقت هیئت ممتحنه و ارزشیابی رشته سلامت در حوادث و بلایا، اختصاص دانشجوی به دانشکده فوق صورت گرفته است. پس از ادغام دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست با دانشکده بهداشت و تاسیس داشکده بهداشت و ایمنی، گروه سلامت در بلایا و فوریت ها بعنوان یکی از پنج رشته تخصصی دارای مقطع دکتری می باشد.

چشم انداز:  

گروه سلامت در بلایا و فوریتهای دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی ده سال آینده معتبرترین دپارتمان آکادمیک کشور در زمینه تخصصی مدیریت حوادث، فوریتها و بلایا خواهد بود. این گروه بهترین خدمات آموزشی و پژوهشی را در کشور و در سطح منطقه ارائه می کند و به عنوان مرجع اصلی تولید شواهد علمی حوزه سلامت در بلایا و فوریت ها در کشور و منطقه شناخته خواهد شد. دانش آموختگان این گروه با فعالیت های علمی خود موجب افزایش سهم کشور در تولید علم در سطح منطقه و جهان خواهند شد و موجبات توسعه همکاری های علمی با مراکز آموزشی و تحقیقاتی داخل کشور و سایر کشورها و سازمان های بین المللی را فراهم می کنند. همچنین حضور دانش­آموختگان دانشکده بهداشت و ایمنی در بخش های مختلف نظام سلامت، تفکر و رویکرد علمی و کاربردی مدیریت خطر بلایا را در جامعه و بخش های مختلف نظام سلامت نهادینه خواهد نمود.

ماموریت:

گروه سلامت در بلایا و فوریتهای دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تلاش است تا با تکیه بر کادر علمی خود، دانش آموختگانی متخصص، متعهد و کارامد را تربیت کند که از دانش، توانایی و مهارت کافی برای آموزش، پژوهش، اجرا و مدیریت در حوزه کاهش خطر حوادث و بلایا برخوردار باشند و با تولید شواهد علمی بتوانند نقش موثری را در حفظ و ارتقای سلامت جامعه در مواجهه با حوادث و بلایا داشته باشند و همچنین نقش اصلی در قالب اجرا و مشاوره به سیاستگذاران و مدیران نظام سلامت داشته باشند. این گروه وظیفه خود می­داند که ضمن توجه به تربیت مدرسین مورد نیاز دانشگاهها و مراکز عالی آموزشی و پژوهشی، دانش آموختگانی را تربیت کند که قادر به رهبری، برنامه ریزی، سیاستگذاری و حل مشکلات  در مدیریت و کاهش خطر بلایا باشند. همچنین گروه تلاش می­کند نسبت به تولید مستندات علمی، آموزش و پژوهش­های بنیادی و کاربردی مربوط به حیطه مدیریت خطر حوادث و بلایا (اعم از بلایای طبیعی، انسان­ساخت و بیولوژیکی) و تبادلات علمی در سطوح ملی و بین المللی اقدام نماید.

اهداف :

  •     تربیت نیروی انسانی حال و آینده نظام سلامت برای آموزش، پژوهش، سیاستگذاری و مدیریت خطر حوادث و بلایا
  •      معرفی، تبیین و تثبیت جایگاه دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان دانشگاه مطرح کشور در تربیت نیروهای متخصص، متعهد و کارامدی که بازوی علمی، تحقیقاتی و عملیاتی در سیاست گذاری‏ها و برنامه ریزى‏های مرتبط با سلامت در حوادث و بلایا در سطوح ملی و بین المللی باشند.
  •     تولید شواهد، مستندات و منابع علمی مورد نیاز کشور، نظام سلامت و سایر سازمان ها و مراجع ملی و بین المللی در زمینه مدیریت و کاهش خطر تهدیدهای طبیعی، انسان ساخت و بیولوژیک و حمايت از پژوهش­ها و تحقیقات کاربردی مرتبط با سلامت در حوادث و بلایا.
  •       افزایش سهم کشور در تولید علم و مدیریت دانش و کاهش خطر بلایا در سطح منطقه و جهان
  •      کمک به مداخلات جهت کاهش آسیب پذیری، کاهش خطر و پیامدهای سوء سلامتی در حوادث و بلایا و تقویت ظرفیت های نظام سلامت برای مدیریت خطر بلایا در سطوح محلی و ملي.
  •      توسعه ارتباطات و همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی مرتبط با سلامت در حوادث و بلایا در سطوح ملی، منطقه ای و بين المللی.


تقویم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8477
 بازدید امروز : 38
 کل بازدید : 5624452
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 3.13
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی،درمانی شهید بهشتی
دانشکده بهداشت و ایمنی

آدرس:تهران-بزرگراه شهید چمران-  ميدان شهيد شهرياري -بلوار دانشجو 
تلفن :1- 22432040- 021

پست الکترونیک ::Sphs@sbmu.ac.ir
 کد پستی 5511-198353

phs_sbmuniversity@