پنج شنبه ٠٢ آبان ١٣٩٨ - 
1 2 2
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 148174
 بازدید امروز : 329
 کل بازدید : 3622251
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 1.03
 
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کمیته فناوری دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ایجاد شد

دکتر مقیمی: دانشجو پس از فارغ التحصیلی به جای استخدام به فکر کارآفرینی باشد

دکتر مقیمی مدیر امور فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در نشست صمیمی مدیران فناوری که صبح روز سه شنبه  ۲۲آبان ماه  در دانشکده بهداشت و ایمنی برگزار شد؛ از تشکیل کمیته فناوری دانشجویی در دانشکده بهداشت و ایمنی خبر داد.

در این نشست که با حضور دکتر اسلامی رییس دانشکده بهداشت و ایمنی، دکتر جهان مهر مسئول امور فناوریهای دانشجویی ، دکتر رضا غلام نیا مدیر ارتباط با صنعت دانشکده بهداشت و ایمنی  و جمعی از دانشجویان برگزار شد، دکتر مقیمی مدیر امور فناوری دانشگاه با اشاره به اهداف حوزه فناوری و تبدیل شدن به دانشگاههای نسل سوم و چهارم اظهار داشت: با بروز تحول در دانشگاه‌ها و پذيرش نقش توسعه اقتصادی، دانشگاه کارآفرين علاوه بر آموزش وپژوهش، عامل تحقق نوآوری فناورانه به ويژه در فضای فناوری‌های پیشرفته می‌گردد.

دانشگاههای نسل سوم بر مدار اقتصاد و کارآفرینی حرکت می کنند

وی ادامه داد: در دانشگاههای نسل سوم ساختار دانشگاه بر مدار اقتصاد و کارآفرینی در حرکت است. به بیان ساده تر دانشگاههای نسل سوم بعنوان نهاد تعیین کننده در نظام  ملی نوآوری، رسالت دارند در مسیری با محوریت اقتصاد دانش مدار، کارآفرینی و نوآوری فعالیت کنند و درخاتمه از طریق فعالیت های دانشی زیرساختهای تولید ثروت و ارزش افزوده اقتصادی را مهیا کنند.

دکتر مقیمی تاکید کرد: حرکت به سمت فناوری هرگز به معنی غفلت از آموزش و پژوهش نیست بلکه هدف این است که دانشجو پس از فارغ التحصیلی و یا حتی در دوران تحصیل خود به جای اینکه به فکر استخدام باشد به فکر ایجاد شغل و کارآفرینی باشد.

وی همچنین  در ادامه سخنان خود به تاسیس مدیریت فناوری(در سال ۹۲) اشاره کرد و شناسایی و حمایت از فناوران، ترویج فرهنگ فناوری، ایجاد بستر مناسب برای دستیابی به محصولات و کمک به تجا ری سازی محصولات را از جمله اهداف این مدیریت ذکر کرد.

دکتر مقیمی جایگاه و ساختارمدیریت امور فناوری که ذیل معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه تشکیل شده است را؛ مالکیت فکری و نوآوری، کمیته و شورای فناوری، امور فناوری های دانشجویی، تجاری سازی و ارتباط با صنعت، آموزش و ترویج فناوری، مراکز رشد و نوآوری و کمیته شورای فناوری معرفی کرد.

دانشگاه تمامی طرح هایی که ایده را به محصول  تبدیل کند، حمایت می کند

مدیر امور فناوری دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر در دانشگاه  چهار مرکز رشد در حوزه های تغذیه، دندانپزشکی، طب بازساختی و دارویی و یک مرکز نوآوری به منظور پوشش سایر حوزهها جود دارد. وی افزود: تا امروز ۵۵واحد فناور با مشارکت و فعالیت  اعضای هیات علمی و دانشجویان در دانشگاه مستقر شده اند  که این واحدها محصولات خود را تولید و به بازار عرضه می کنند.

ارائه توضیحات در خصوص نحوه ارتباط با شتاب دهنده ها بخش دیگری از سخنان دکتر مقیمی را به خود اختصاص داد. وی خطاب به دانشجویان  حاضر در جلسه اظهارداشت: شتاب دهند ها علاوه بر مراکز رشد افرادی هستند که از تحقیقاتی که به محصول تبدیل می شود حمایت می کنند.

دکتر مقیمی با بیان این مطلب که دانشگاه از تمامی طرح هایی که ایده را تبدیل به محصول حمایت می کند و هیچ محدودیتی برای این مهم قائل نیست اظهار داشت:  هر طرحی  و در هر حوزه ای که ایده ای را تبدیل به محصول کند، طرح فناورانه است چرا که بسیاری از حوزه ها ناشناخته هستند و دانشجویان  می توانند ضمن کشف این حوزه ها دانشگاه را به اهداف متعالی خود نزدیک کنند ضمن اینکه فناوران می توانند در این زمینه از همکاری مشاوران  مستقر در دانشگاه بهره مند شوند.

وی نگاه بین بخشی و شناساسی تیم مناسب و مرتبط با حوزه  را در فناوری و رسیدن  به دانشگاهی کارآفرین امری مهم و ضروی دانست و خاطرنشان کرد: دانشجویان به جد باید بر این باور باشند که می توان ایده ها را محصول تبدیل کنند و برای دسترسی به این هدف همکاری و ایجاد کانون همبستگی پزشکی- مهندسی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

دکتر مقیمی در بخش دیگری از سخنان خود از تشکیل اولین کیمته فناوری دانشجویی در دانشکده بهداشت و ایمنی خبر داد و گفت: یکی از قویترین بازوان هر دانشگاهی، بازوی دانشجویی است و دانشجویان باید بصورت فعال در حوزه  فناوری شرکت داشته باشند. دانشکده بهداشت و ایمنی در بطن فناوراست و حجم بسیار بالایی از تحقیقات و ارتباط با صنعت در این دانشگاه انجام شده است.

اجرای سیاستهای حمایتی دانشگاه در حوزه فناوری

دکتر اسلامی رییس دانشکده بهداشت و ایمنی در این نشست با اشاره به پتانسیل های بالای دانشجویان و سیاستهای حمایتی دانشگاه در فرآیندهای حوزه فناوری گفت: گذر از دانشگاههای نسل اول و دوم و تربیت دانش آموختگانی دارای مهارت، ایده و درآمدزایی یکی از مهمترین اهداف دانشگاه است.

وی در ادامه تغییر روش های آموزشی، رویکرد و نگاه اعضای هیات علمی را عاملی موثر در راستای تسریع تبدیل شدن  به  دانشگاههای نسل سوم ذکر کرد.    

دانشگاهها مسئول تولید دانش و فناوری هستند

  در ادامه دکتر نادر جهان مهر مسئول امور فناوریهای دانشجویی درسخنان خود حرکت به سمت دانشگاههای کارآفرین را مورد توجه قرار داد و توضیحاتی در خصوص آن ارائه داد. وی تشکیل اولین کیمته فناوری دانشجویی در دانشکده بهداشت و ایمنی را نقطه عطفی برای سایر دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دانست.

دکتر جهان مهردر ادامه با تاکید بر این مهم که رشد علمی و چاپ مقالات باید متناسب با ظرفیت های کشور تولید شود، گفت: درسراسر دنیا دانشگاهها مسئول تولید دانش و فناوری هستند. دکتر جهان مهر توضیحاتی در خصوص دانشگاههای نسل سوم ارائه داد وخاطرنشان کرد: دانشگاههای نسل سوم علاوه بر ارائه آنموزش، انجام پژوهش متولی بهره برداری از دانش و تولید ثروت نیز هستند.

مسئول امور فناوریهای دانشجویی در ادامه دانشجویان را سرمایه اصلی دانشگاهها دانست و  تغییر ساختارهای سنتی را به منظور تبدیل شدن به دانشگاههای نسل سوم ضروری ذکر کرد.

دکتر جهان مهر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان ضرورت ایجاد فناوری و شغل های جدید در حوزه سلامت اظهار داشت: با توجه به رویکرد دانشگاههای نسل سوم؛ در حوزه  سلامت دیجیتال با بهره گیری از تکنولوژی فرصت ایجاد هزاران شغل جدید  نظیر؛ گردشگری سلامت، تغذیه، مشاغل خانگی مرتبط با سلامت، افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها، اصلاح سبک زندگی و ... وجود دارد.

وی در ادامه از جمله فعالیتهای کمیته فناوری  وکارآفرینی در دانشکده ها را؛ برگزاری رویدادهای استارتاپی، بازدید از مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، افزایش آگاهی توانمندسازی، تشکیل تیم های فناوری، آموزش مهارت های کسب و کار و ایده پردازی عنوان کرد.

ضرورت انتقال دانش میان دانشگاه و صنعت

در بخش دیگری از این نشست دکتر رضا غلام نیا مدیر ارتباط با صنعت دانشکده بهداشت و ایمنی چشم اندازی از بخش TILO  دانشگاه را؛ ایجاد جایگاهی شایسته و کسب موقعیتی ماندگار در اخذ ارتباطات و اجرای طرح های صنعتی سازمانی تا سال  ۱۴۰۴و همچنین پیشرو در زمینه ایجاد ارتباط های صنعتی و انتقال دانش میان دانشگاه و صنعت معرفی کرد.

وی در ادامه رویکرد TILO ها را آگاهی، هوشیاری و بیداری، هماهنگی، برنامه ریزی، پیگیری، بسترسازی، حمایت و پشتیبانی با نقش هماهنگ کننده، تسهیل کننده و مشارکت کننده برای ذینفعان (دانشجویان، اعضای هیات علمی و صنعت) دانست.


١١:١٢ - دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠٤٢٣    /    تعداد نمایش : ٣٧٥خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشــتی
دانشکده بهداشت و ایمنی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران- میدان شهید شهریاری- بلوار دانشجو- دانشکده بهداشت و ایمنی

تلفن : 1-22432040- 021
پست الکترونیک :
public.health@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.